Angliában aztán szintén szeretnek alkoholizálni az emberek, akárcsak hazánkban. Az általános vasárnap délutáni látkép az a pubok tömött teraszait jelentette nekem – ez marad a legjellemzőbb kép azt hiszem a fejemben arról az országról. De a Premier League meccsei után is folyik a sör az utcákon és minden ilyen alkalomnál. A sör az, amit ők is igazán preferálnak.
Szerettem Londonban lenni egy ideig, de rá is ébresztett ugyanakkor, hogy kezdenem kell valamit a saját problémámmal, amire kicsit már utaltam itt. De Magyarországon ez a probléma még sokkal általánosabban jelen van sajnos. A magam dolgával pedig odáig jutottam, hogy még rémálmaim is lettek.
Mindig is hittem amúgy az álmok erejében… Gyerekkorom óta az álmaim gyakran tükrözték a belső világomat, félelmeimet és vágyaimat. Azonban sosem gondoltam volna, hogy egy álom indít majd el azon az úton, ami gyökeresen megváltoztatja az életemet.
Egyik éjszaka különösen nyugtalanul aludtam. Álmomban egy végtelen lépcsősor tetején álltam, de valami mindig visszahúzott, nem tudtam feljutni a csúcsra. Felébredve rájöttem, hogy ez az álom az életemben jelen lévő akadályokat szimbolizálja. Tudtam, hogy változtatnom kell, de nem tudtam, hogyan kezdjek hozzá. Az interneten böngészve találtam rá ezután a felepulok.hu oldalára. Általuk pedig a bentlakásos rehabilitációs intézetek világára.
A felepulok.hu olyan online felület, amelynek célja, hogy átfogó tájékoztatást nyújtson a különféle alkoholfüggőségek természetéről, okairól és a leszokást segítő módszerekről. Az oldalon többféle szakmai tartalom található: olvashatunk például a függőségek kialakulásának lelki hátteréről, a családi és környezeti tényezők szerepéről, de gyakorlati tanácsokat is kapunk a felépülés folyamatához. Különböző tapasztalatok és történetek, valamint személyes beszámolók is előfordulnak, így átfogó képet kapunk arról, hogy a függőséggel kapcsolatos problémákat sokféleképpen meg lehet közelíteni, és számos út létezik a gyógyulás felé.
A szolgáltatásokat azoknak ajánlják, akik valamilyen alkoholaddikcióval küzdenek, de fontosak a hozzátartozók és a barátok szempontjai is, hiszen sok esetben ők is támogatást, tájékoztatást keresnek. Emellett szakemberek is profitálhatnak a megosztott tudásból, hiszen a honlapon található szakmai anyagok és átfogó leírások segíthetnek a páciensek jobb megértésében, illetve a hatékonyabb terápiás módszerek kialakításában.
Egy magánrehabilitációs központ, mint amilyet a felepulok.hu is ajánl (a csapat neve amúgy nem Felépülök, hanem Felépülők, tehát hosszú ő-vel), különösen hatékony lehet akkor, amikor már úgy érezzük, hogy saját erőből nem tudunk megbirkózni az addikcióval.
Az intenzív ellátás során szakemberek végigkísérik a pácienseket a fizikai, lelki és szociális problémák megoldásában, ami sokkal szervezettebb és biztonságosabb keretet nyújt, mint egyéni próbálkozások sorozata. A magánrehabilitáció előnye, hogy olyan környezetet teremt, ahol a gyógyulás élménye középpontba kerül: nem kell a mindennapi stresszfaktorokkal küzdeni, szakértői csapat van jelen a nap 24 órájában, és a rehabilitációs programokat egyénileg testre szabják. Emellett az is fontos, hogy a terápiás közösség támogató légkörében a szenvedélybeteg megtapasztalhatja: nincs egyedül a problémájával, többekkel együtt halad a felépülés útján. A közös munka, a folyamatos interakció és a sorstársak tapasztalata mind olyan elem, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyógyulási folyamat sikeres legyen, és a függőség helyét egy kiegyensúlyozottabb életmód vehesse át.
Az alkoholbetegség egyike a legelterjedtebb függőségeknek, és rengeteg embert érint, függetlenül kortól, nemtől, társadalmi helyzettől. A környezet sokszor nem is gyanakszik rá, vagy ha felismeri is a jeleket, nehezen szánja rá magát a segítségkérésre. Ez az állapot azonban hosszú távon súlyos szervi károsodást, pszichés leépülést és családi-szociális problémákat okozhat, ezért nem érdemes halogatni a kezelést. Az alkoholizmus nem egy rövid távon megoldható gond, hanem egy összetett folyamat eredménye, amelynek gyökerei sokszor érzelmi vagy családi traumákhoz, esetleg stresszkezelési nehézségekhez nyúlnak vissza. A terápia során azonban lehetőség nyílik ezeknek a mélyebb okoknak a feltárására, és a szakértői támogatás segít abban, hogy a beteg egy újfajta, egészségesebb életmódot alakítson ki. A kezelés halogatása magában hordozza a veszélyt, hogy a későbbi állapotromlás már nehezebben visszafordítható, ezért rendkívül fontos minél hamarabb, lehetőleg a probléma első komolyabb jeleinél szakemberhez fordulni. A rehabilitáció nemcsak a fizikai elvonást jelenti, hanem a személyiség újjáépítését is, ami hosszú távon biztosíthatja a jobb életminőséget és a tartós absztinenciát.
De hogyan jutottunk odáig, hogy ilyen szolgáltatást csak a magánszektorban lehet keresni? Miért jobban sokkal a magánegészségügy, mint az állami?
Az utóbbi években Magyarországon (és más országokban is) érzékelhető tendencia, hogy bizonyos egészségügyi ellátások egyre inkább a magánszektor irányába tolódnak. Ennek egyik oka, hogy az állami egészségügyi intézményekben a nagy betegszám és a forráshiány következtében sokszor nehéz megtartani a magas szintű szolgáltatásokat. Ez különösen igaz a pszichiátria és addiktológia területére, ahol a speciális körülmények és egyéni törődés kiemelt fontosságú lenne. A függőségekkel küzdők rehabilitációja sokrétű, hosszan tartó és jellemzően bonyolult folyamat, amelyben nem csak az orvosi kezelés, hanem a pszichoterápia, az egyéni élethelyzetek értő megközelítése és a közösségi, csoportos támogatás is alapvető szerepet játszik.
Az állami ellátórendszerben az orvosok és a szakemberek gyakran túlterheltek, az ellátási formák pedig nem mindig tudnak olyan rugalmasak és személyre szabottak lenni, mint amire a betegeknek ténylegesen szükségük lenne. Nem úgy, mint a magán bentlakásos rehabilitációs intézetek esetében, mint amit a Felépülők is képviselnek. Egy zsúfolt kórházi osztályon nehezebb kialakítani azt a támogató, családias légkört, ami a függőségből való felépülés során létfontosságú. Emellett a várólisták hossza és a szakemberek hiánya is akadályokat gördíthet a hatékony rehabilitáció elé. Az addiktológiai ellátás egyes területein ráadásul nincs megfelelő mértékben kiépített közösségi támogatás vagy utógondozás, ami pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy a felépülés hosszú távon eredményes legyen.
A magánrehabilitációs szolgáltatások ezzel szemben általában kifejezetten arra helyezik a hangsúlyt, hogy az ellátás minél személyre szabottabb és emberközpontúbb legyen. A magánszektorban dolgozó szakmai csapatoknak több kapacitásuk és lehetőségük van arra, hogy egyénileg alakított terápiás programokat hozzanak létre, és folyamatos, szoros figyelemmel kísérjék a kliensek állapotát. A kisebb pácienslétszám és a nyugodtabb, gyakran otthonosabb környezet már önmagában sokat segíthet a gyógyulási folyamatban, hiszen így a betegnek nem kell annyira tartania a stigmaérzettől és a kórházi közeg okozta stressztől. További előnye, hogy a magánintézmények rugalmasabban reagálhatnak a betegek igényeire, például olyan alternatív vagy kiegészítő módszerekkel is dolgozhatnak, amelyek az állami ellátásban kevésbé elérhetők. Ide tartozhatnak a különböző művészet- vagy mozgásterápiák, kognitív viselkedésterápiás csoportfoglalkozások vagy éppen a szakmailag támogatott önsegítő közösségek.
A Felépülők esetében láthatjuk transzparensen az árat, ami a dolog súlyához mérten szerintem igazán nem sok, de tény, hogy az állami szektort azok választják olykor, akik nem tudnak anyagilag semmit sem hozzátenni a saját állapotuk javításához.
A családtagoknak és barátoknak ilyenkor is érdemes bekapcsolódniuk, mert a rehabilitáció hosszú folyamat, amely akkor működik igazán, ha a páciens a legkisebb rezdülésekre is megkapja a megfelelő érzelmi és szakmai támogatást. De a Felépülőknek külön programja van erre, mert értik és érzik ennek az aspektusnak a fontosságát!
Azt azonban ne felejtsük el, hogy a függőségekkel szemben vívott harc nem állhat meg annál a kérdésnél, hogy az állami vagy a magánellátás jobb-e. Az igazán eredményes felépüléshez rendszerszintű változásra is szükség lenne, például a társadalmi megbélyegzés csökkentésére és az alulfinanszírozott területek támogatására. A magánintézmények léte ugyan megoldást nyújthat sokak számára, ám a cél az lenne, hogy mindenki – anyagi helyzettől függetlenül – lehetőséget kapjon a minőségi rehabilitációs szolgáltatások igénybevételére. A jelenlegi helyzetben viszont a magánegészségügy sokszor rugalmasabb, gyorsabb, és jobban tud idomulni a páciensek szükségleteihez, ezért is fordulnak egyre többen hozzá.
Akinek alkoholproblémája van, annak én nagyon meleg szívvel javaslom a Felépülők csapatát!